A szociológia a modernitás önreflexiójaként született. Kezdettől fogva a tradicionális világképek és társulási formák alternatíváit kutatja, különös tekintettel arra a kérdésre, hogy ezek milyen mértékben nőttek fel a szabadság, igazságosság és racionalitás felvilágosodásban gyökerező ideáljaihoz. Egy-egy új integrációs forma megjelenése ugyanakkor korántsem jár automatikusan a régiek eltűnésével. Ez pedig egyúttal azt is jelenti, hogy a régiekből fakadó emancipációs és patologikus hatások sem veszítenek jelentőségükből, hanem kölcsönhatásba lépnek az újakkal. Ilyenformán a modernitás különböző korszakai egymásra rétegződnek, a szenvedés és felszabadulás összetett, nem ritkán paradox mintázatait hozva létre.
A modernitás rétegei ezekből a megállapításokból indul ki. Bourdieu és Habermas, valamint Giddens és Lash elméletei segítségével a klasszikus és késő modern társulások kölcsönhatásait vizsgálja meg. Az így nyert átfogó kritikai modell segítségével pedig kísérletet tesz a rendszerváltás utáni magyarországi folyamatok értelmezésére is.
The Library will be closed between the 23rd of December 2024 and the 1st of January 2025. Our library's services will be available from the 2nd of January 2025.