Fogadja örökbe decemberben!

A jezsuita bölcseleti és teológiai doktor, Szerdahelyi Gábor (1660–1726) természeti és időjárási emblémákkal illusztrált, Meteorologia philosophico-politica című könyvét erkölcsi, filozófiai és politikai magyarázatokhoz kötötte. A 12 egységből (dissertatio) álló, összesen 2+82 rézmetszetet tartalmazó művet Nagyszombatban adta ki Johann Andreas Hörmann 1702-ben.

A rézmetszeteket több művész készítette, köztük Wolfgang Joseph Kadorizi, Andreas Trost és Andreas Matthäus Wolfgang. A kérdést (questio) megválaszoló válasz (conclusio) mindig az adott, mottóval ellátott képhez kapcsolódik. A Meteorologia forrásai között éppúgy találunk ókori szerzőket, mint újkori természettudósokat és filozófusokat is, a természeti jelenségeknek pedig igen széles körét, a villámlástól a földrengésig.

A kötet ebben az évben az Egyetemi Könyvtárért Alapítvány könyv-örökbefogadási programjának egyik kiemelt darabja. Mentsen meg egy könyvet, fogadja örökbe! További információkért látogasson el honlapunkra: https://konyvtar.elte.hu/hu/tamogatas/egyetemi-konyvtarert-alapitvany/konyv-orokbefogadasi-program.

RMK II 507a

Meteorologia philosophico-politica, in duodecim dissertationes per quaestiones meteorologicas et conclusiones politicas divisa, appositisque symbolis illustrata, honori inclytae regiae camerae Scepusiensis inscripta a nobili ac erudito domino Joanne Vitézy de Dobó, AA. LL., et philosophiae baccalaureo, ac pro suprema ejusdem auspicijs universam philosophiam publice propugnandam mense Junio MDCII in Alma Archi-Episcopali Universitate Tyrnaviensi susciperet. Praeside R. P. Gabriele Szerdahelyi e Societate Jesu, AA. LL. et Philosophiae doctore, ejusdemque professore ordinario.

Tyrnaviae [Trnava] : typis Academicis, per Joannem Andream Hörmann, MDCCII [1702]

ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár