The Library will be closed between the 23rd of December 2024 and the 1st of January 2025. Our library's services will be available from the 2nd of January 2025.

Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Hagyományok és kihívások VI. – Országos könyvtárszakmai rendezvény az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltárban

2017. augusztus 31-én hatodik alkalommal rendeztük meg az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltárban könyvtárszakmai napunkat Hagyományok és kihívások VI. Zöld utat a jövőnek. Könyvtárak a fenntarthatóságért címmel.

A téma aktualitása és kiemelt fontossága látogatóink és a program regisztrált résztvevői létszámában is tükröződött. Dísztermünk zsúfolásig megtelt a szakma jeles képviselőivel, akik ismeretterjesztő előadások során tájékozódhattak a hazai és nemzetközi „zöld könyvtári” törekvésekről, kihívásokról, stratégiai javaslatokról és eredményekről az IFLA célkitűzéseinek tükrében.

A fenntartható fejlődés és a zöld szemlélet kialakítása a társadalom egészét érintő problémakörként a könyvtárak felelősségének kérdését is felveti. Az új technikai kihívások mellett a könyvtári szolgáltatások hatékony működtetése során egyre nagyobb hangsúly helyeződik a humánökológiai szempontok figyelembevételére és a környezettudatos gondolkodásra, mely a könyvtárak fejlődési irányát is kijelöli.

A délelőtti előadásokat Dr. Darázs Lénárd rektorhelyettes nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, hogy a környezetvédelem és a fenntarthatóság korunk egyik nagy kihívása. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem elkötelezett a fenntartható fejlődés követelményeihez illeszkedő működés kialakítása iránt, mely a könyvtár épületének közelmúltban megvalósult energetikai felújítása során is bizonyítást nyert. Kálóczi Katalin az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár főigazgatója hangsúlyozta, hogy intézményünk törekszik a környezeti kérdések felelős kezelésére, a környezettudatos gondolkodás kialakítására. A könyvtári minőségfejlesztés során is kiemelt fontossággal kezeljük a környezeti értékek megőrzését és a „zöld szemlélet” terjesztését. A hatékony és ökológiai szempontokat figyelembe vevő működés kialakításán külön Zöld könyvtár munkacsoport dolgozik.

A Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke, Dr. Barátné Hajdu Ágnes előadásában az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célokról született döntésének fontosságára hívta fel a figyelmet, melynek keretében valamennyi tagállam vállalta, hogy nemzeti fejlesztési tervet dolgoz ki, és számos akciót hajt végre a megvalósításuk érdekében. Az IFLA célja, hogy érdekérvényesítés révén a könyvtáros szervezetek és egyesületek szintén bekerüljenek a fejlesztési tervekbe. Ritter Dávid, az ELTE Informatikai Igazgatóságának igazgatója a smart egyetemről tartott előadást. Dubniczky Zsolt, az ELTE BTK Történeti Intézet Székfű Gyula Könyvtárának képviseletében a zöld könyvtárak témáját ismertetve több hazai környezettudatos közgyűjteményi intézet példaértékű tevékenységét és megvalósítható gyakorlatát mutatta be. A délelőtti előadássorozat Mátyás Melinda, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár könyvtárosa Beszédes Kálmán hagyatékának digitalizált tartalmait és elektronikus elérésük módját bemutató prezentációjával zárult.

A délelőtti előadásokat követően két szekcióban folytatódott a szakmai diskurzus. Az első szekcióban a könyvtár mint fenntartható épület témakörében hallhattak prezentációkat az érdeklődők. Szick Sándor, az ELTE Műszaki Főigazgatóságának beruházási igazgatóhelyettese az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár műemléképületén végzett energetikai felújításról referált. Az üvegtető, a fűtési rendszer és a nyílászárók korszerűsítése mindenképpen időszerű volt. A fejlesztésnek köszönhetően az épület gazdaságosabban és környezetkímélően üzemel. A fenntartható fejlődés, az energiatudatos és ökologikus szemlélet jegyében épült Közép-európai Egyetem campusának újraépítéséről számolt be Barta Zsombor, a Magyar Környezettudatos Építészeti Egyesület elnöke. Az épület kialakítása során a környezeti terhelés csökkentése fontos szempont volt. Nagyné Simon Csilla, a Pécsi Tudományegyetem Központi Könyvtárának csoportvezetője előadásában kiemelte, hogy a könyvtár környezetbarát működésében a szelektív hulladékgyűjtés, az energia- és a papírhasználat mérséklése áll a középpontban. Zöld könyvtár munkacsoportjuk tevékenységének bemutatásával megvilágította, hogy a meglévő infrastruktúra és adottságok mentén milyen lépéseket tettek munkatársaik szemléletformálása érdekében. A tatabányai József Attila Megyei és Városi Könyvtár komplex ökológiai szolgáltatásának előnyeit és eredményeit Nász János könyvtáros tárta a hallgatóság elé. Az ökosarok kialakítása, az ökohírlevél, a cikktár, az előadássorozatok és a táborok a környezettudatos szemlélet széles körben való terjesztését teszik lehetővé.

A második szekcióban néhány adatbázis-szolgáltató mutatta be „zöld” tartalmait. Horváth Zoltánné, a T-SYSTEMS Magyarország Zrt. szakértékesítési menedzsere és könyvtári tanácsadója prezentációja során hangsúlyozta a könyvtárak tudásközpontként betöltött közvetítői szerepét. Az ismeretszerzés frontvonalában állva a globális információeléréssel, új technológiák, forrásadatbázisok adaptálásával támogatják a fejlődést. Az intelligens szolgáltatások kooperatív szervezésében a könyvtárak mint szolgáltató helyek kiemelt szerepet játszanak. Az Ex-Libris képviseletében Anna Tarasova a jövő generáció könyvtárai számára készült fejlesztések és software bemutatásával járult hozzá a rendezvény sikeréhez. Czeglédi Éva a ProQuest delegáltjaként a könyvtári folyamatok zöldebbé tételét elősegítő tevékenységükről tartott prezentációt, kitérve a könyvtári tér újragondolásának és jobb kihasználásának lehetőségeire, valamint előnyeire.

A rendezvény az EBSCO, az Egyetemi Könyvtárért Alapítvány, az ExLibris, az MKE és a ProQuest támogatásával valósult meg.

A Hagyományok és kihívások V. Múlt és jövő című konferenciakötete elektronikus formában elérhető az ELTE repozitóriumában is a http://hdl.handle.net/10831/34203 linken, valamint kölcsönözhető az Egyetemi Könyvtár és Levéltár állományából. A tartalomjegyzék hozzáférhető itt.