Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január elejéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

Könyvtárunk 2024. november 29-én (péntek) egyetemi rendezvény miatt zárva tart.

Avars, Bulgars and Magyars on the Middle and Lower Danube

Szerző
Lyudmila Doncheva-Petkova, Csilla Balogh, Attila Türk (szerk.)
Kiadás ideje
2014
Kiadó
Archaeolingua
Kiadás helye
Piliscsaba
ISBN
978-963-9911-55-0
Sorozat
Studia ad Archaeologiam Pazmaniensiae – A PPKE BTK Régészeti Tanszékének kiadványai - Archaeological Studies of PPCU Department of Archaeology Vol. 1
Ismertető

A tanulmánykötet egy hosszú kutatástörténeti múltra visszatekintő kérdéskörrel, a bolgár és magyar őstörténettel, a két nép kapcsolataival, valamint Kelet-Közép és Dél-Kelet Európa kora középkori régészeti kutatásaival foglalkozik. A két régió közötti összefüggések, kölcsönhatások és különbségek, a két nép hasonló gyökereinek és anyagi kultúrájának kutatásán túl a kötet a Balkán és a Kárpát-medence 7–11. századi történeti-régészeti összefüggéseit is vizsgálja, s összegzi az avar, bolgár és honfoglalás kori régészet legújabb eredményeit.

A mű egy 2009. május 27-28-án Szófiában tartott bolgár-magyar nemzetközi régészeti konferencia előadásainak írott változatát foglalja magába, néhány további tanulmánnyal kiegészítve. A 264 oldalas angol nyelvű konferenciakötet nyolc bolgár és nyolc magyar szerzőjének esszéjében 87 képtáblán, rajzon és grafikonon jelenik meg a két népcsoport anyagi kultúrájának azonos vagy hasonló elemeinek régészeti feldolgozása. A legtöbb szerző széles gyűjtőterületre kiterjedő párhuzamokkal és részletes tárgykatalógussal helyezi el a kora középkori leletanyagot a kelet-európai régióban.

A könyv a Studia ad Archaeologiam Pazmaniensiae – A PPKE BTK Régészeti Tanszékének kiadványai – Archaeological Studies of PPCU Department of Archaeology sorozat első kötete, mely belső felépítésében igazodik a kora középkori régészet meghatározó publikálási felületéhez, a szegedi Móra Ferenc Múzeum Studia Archaeologica folyóiratához.