Hírünk itthon és a nagyvilág múzeumaiban

ARTISTI, POETI E INTELLETTUALI DEL RINASCIMENTO SULLE RIVE DEL DANUBIO − GLI ARTISTI DELLA VITA INTELLETTUALE: POETI RINASCIMENTALI SULLA RIVA DEL DANUBIO (A művelt élet művészei: reneszánsz költők a Duna partján)

címmel nyílt meg a Petőfi Irodalmi Múzeum kamara kiállítása Milanóban a Biblioteca Pinacoteca Ambrosianában. A 2014. február 2-ig látogatható kiállítás keretében, mely szorosan kapcsolódik az „Olasz-Magyar Kulturális Év 2013” programjához, több dokumentum látható a budapesti Egyetemi Könyvtár állományából.

A Sodalitas Litteraria Danubianának emléket állító kiállításra kölcsön adott dokumentumaink közül kiemelkedő jelentőségű az úgynevezett Oláh-kódex (H 46), mely Oláh Miklós (1493-1568) esztergomi érsek, humanista, a Sodalitas Litteraria Danubiana egyik tagja kéziratos verseit tartalmazza. Ez a költészet tudós utánzása azoknak a klasszikus mintáknak, amelyekkel Oláh váradi tanulmányai során ismerkedett meg.

Johannes Glogoviensis (Jan z Głogowa, ca. 1430-1507) krakkói professzor Krakkóban 1513-ban megjelent Introductorium compendiosum in tractatum sperae materialis [...]-a (Ant. 671) a kor keresett természetfilozófiai munkája, a csillagászat történetének egyik jeles kiadványa.

Copia der Newen Zeytung auss Presillg Landt (Ant 0029) című nürnbergi kiadvány a kor éppen csak felfedezett új földrajzi területéről, a mai Braziliáról (=Presillg Landt) szóló hírlevél, melyet egész oldalas fametszet díszít.