Próbahozzáférés a "Das Diensttagebuch von Wolfram Sievers und das SS-Ahnenerbe (1941–45) (SAEO)" adatbázishoz

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár próbahozzáférést kért a De Gruyter kiadó gondozásában megjelent Das Diensttagebuch von Wolfram Sievers und das SS-Ahnenerbe (1941–45) (SAEO) adatbázishoz. Az adatbázis a náci Németország kutatásához jelent elsődleges forrást, 2022 novemberétől előfizethető. A próbahozzáférés 2022. december 6-áig él.

Link az adatbázishoz

Az adatbázis tartalma:

Az adatbázis tartalmazza Wolfram Sievers szolgálati naplóinak teljes anyagát (1941–1945), és egyedülálló forrást kínál az „Ahnenerbe” náci kutatóhálózat tanulmányozásához. Ezt a hálózatot Heinrich Himmler alapította. A kezdetektől fogva a náci ideológia alátámasztását szolgálta. A háború végén több tucat kutatólétesítményt fogott össze szerte a Német Birodalomban. Az „Ahnenerbe” olyan törvénytelen orvosi kísérleteiről vált ismertté, mint a „strasbourgi koponyagyűjtemény”, vagy a német nemzetiségűek áttelepítése („Volksdeutsche”) és a kulturális javak ellopása. Wolfram Sievers ügyvezető igazgató 1935 és 1945 között bővítette az „Ahnenerbe” hálózatot, és minden tevékenységet részletesen dokumentált szolgálati naplójában. Az 1930-as években a hálózat fókusza a humán tudományokról a természet- és hadtudományokra helyeződött át. Sievers levelezett a náci rezsim tisztviselőivel, valamint német és nemzetközi tudósokkal, akik közül néhányan csak a Szövetségi Köztársaságban és az NDK-ban csináltak karriert. A nürnbergi perben halálra ítélték a náci atrocitásokban való részvétele miatt.